Kthehu tek biznesi

Hematologji-Leukemia

Leukemia-Është një grup i kancereve të gjakut që zakonisht fillojnë në palcën e kockave dhe rezultojnë në numër të lartë të qelizave anormale të gjakut. Leukemia zakonisht përfshin qelizat e bardha të gjakut. Qelizat e bardha të gjakut janë luftëtarë të fuqishëm të infeksionit - ato normalisht rriten dhe ndahen në një mënyrë të rregullt, pasi trupi juaj ka nevojë për to. Por te njerëzit me leukemi, palca e kockave prodhon një sasi të tepërt të qelizave të bardha jonormale të gjakut, të cilat nuk funksionojnë siç duhet. Shenjat dhe simptomat e zakonshme të leukemisë përfshijnë: Ethe ose të dridhura Lodhje e vazhdueshme, dobësi Infeksione të shpeshta ose të rënda Humbja e peshës pa u munduar Nyjet limfatike të fryrë, mëlçia ose shpretka e zmadhuar Gjakderdhje e lehtë ose mavijosje Gjakderdhje të përsëritura nga hunda Njolla të vogla të kuqe në lëkurën tuaj (petechiae) Djersitje e tepërt, sidomos gjatë natës Dhimbje kockash ose butësi. #leukemia#leukemiaakute#trajtimeneturqi.

Kontakto biznesin

viber

Shërbimet tjera


Radio